Duyurular

Midye Yemek Helal Mi?

Midye yemenin helal mi yoksa haram mı oluşu her zaman tartışma konusu olmuştur.

Esasen konu hakkında Hanefi mezhebi görüşünü açık ve net olarak söylemiş olsa da daha sonra insanlar bu görüşü benimseyemedikleri için çeşitli tevil ve yorumlamalara giderek midyenin haram olmadığına kendilerini inandırmaya çalışmaktadır.

Öncelikle bu konuda şunu bilmekte fayda vardır. Bir kişi tabi olduğu mezhebin her hükmüne tabi olur. Örneğin vücuttan kan çıkması Hanefi mezhebinde abdesti bozarken şafi mezhebinde bozmamaktadır ve insanlar bu konunun ardına düşmeyip Hanefi olduğu halde her seferinde abdestini tazelemektedir.

Ancak midye konusuna gelindiğinde nedense aynı teslimiyeti ve kabullenmeyi göstermemektedir. Bu ise nefsin arzusuna tabi olmaktan kaynaklanmaktadır.

Evet, bazılarının dediği gibi Kur’an-ı Kerim de açıkça haramlığı geçmemektedir ancak Kur’an-ı Kerim de biranın, rakının ve diğer isimli içkilerin haramlığı da geçmemektedir.

Kur’an-ı Kerim de sarhoşluk verenler diye geçtiği için adı ne olursa olsun tüm bunların haramlığını herkes kabul etmektedir. Midye meselesine gelince; midye denizin en kirli, pis ve necis yerlerinde yaşamakla tamamen pisliklerle beslendiği için bu pisliklerle beslenmesi ve yiyen kişiye zarar verme riskinden dolayı haramdır.

Evet, başka necaset yiyen de olabilir ama domuz gibi ve midye gibi sırf pislik ve necasetle beslenen bir canlının ve diğer canlıların tek tek Kur’an-ı Kerim de geçmesini beklemek her içki adının Kur’an da geçmesini beklemek gibidir. Bu nedenle takva ya yakışan bu olduğu için midye yemekten uzak durmak en doğru hareket olacaktır.

Hakkında dbswartz2002

Şunlara da Bakabilirsiniz.

İSKİLİPLİ ATIF EFENDİNİN ŞEHADETİ

Çorum, Anadolu’nun güzide illerinden biri olması, tarihî ve kültürel özelliklerinin yanı sıra, sınırları içerisinde yetişmiş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süre Limiti Doldu.Lütfen Doğrulama Kısmını Yenileyiniz.