Duyurular

Bay Yenimahalle Sohbet

Bay Yenimahalle Sohbet

  • Sohbet Saati: 20:00
  • Sohbet Günü: Çarşamba
  • Adres: İvedik Mahallesi 21. Cadde No: 161 (Kupon Jant Üstü) Yenimahalle Ankara
  •  İrtibat: 0544 324 18 84

Sohbetin Fazileti:

Dinimizde sohbet, beraber olmak demektir. İnsanın derece bakımından kendinin üstünde veya altında yahut akranı ile bir araya gelip, Allahü teâlânın ve Peygamber efendimizin beğendiği, hoşnut olduğu şeyleri konuşması demektir.
Kişinin kendinden üstün olanla beraber olmasının hakikati, o zata hizmettir. Aşağısında olanla sohbetin gereği, onun hallerinden bir noksanı gördüğünde onu ikaz edip, kusurundan haberdar etmektir. Aynı seviyede olan sohbet arkadaşlarının sohbetlerinin hakikati, başkalarının, yabancıların yanında birbirlerinin kusurlarını görmezden gelmektir.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Sohbetin fazileti, bütün faziletlerin üstündedir. Büyüklerin sohbetini ganimet bilmelidir.

Behaeddin Buhari hazretleri, (Bizim yolumuzun temeli sohbettir) buyurdu.
Evliyanın sohbetinin bir saati, kırk günlük mücahedelerden daha üstündür.
Yabancılar ile sohbetten, bid’at ehlinin sohbetinden kaçınılmalıdır. Dervişlerin ve salihlerin sohbeti kıymetlidir. Sohbet, dünya için olup, ahiret düşünülmez ise, sonu hüsrandır.
Günah lekeleri ile kalbi paslanan kimse, salihlerin sohbetinde bulunursa, kalbinin pası silinir, günah işlemesi zorlaşır, iyilik etme isteği artar. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kırk gün içinde bir ilim sohbetinde bulunmayan kimsenin kalbi kararır. Büyük günah işlemeye başlar; çünkü ilim kalbe hayat verir. İlimsiz ibadet olmaz.) [Mektubat-ı Rabbani] (Fıkıh sohbetinde bulunmak, bir senelik ibadetten üstündür.)[Deylemi] Şu karanlık günlerde ilim meclislerinde bulunup ayet ve hadisin ışığında aydınlanmalı ve bizi hayata döndürecek bir nefes almalıyız.Bu sebepten dolayı sohbetlerimiz de sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.